10.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůRady a NávodyOživte zahradu či balkon prvními květinami. Přivítejte jaro s pestrou výsadbou v...

Oživte zahradu či balkon prvními květinami. Přivítejte jaro s pestrou výsadbou v nádobě

Zkrášlete si dvůr, balkon, terasu či vstupní prostor do domu pestrou jarní výsadbou.

K jarnímu období patří různé kvetoucí rostliny. Od konce zimy bývají v prodeji rychlené petrklíče, z dvouletých rostlin macešky, pomněnky, sedmikrásky, cheiranty, pestrá je i nabídka rozkvetlých jarních cibulovin, trvalek či hlíznatých rostlin.

Sehnat se dají i kvetoucí opadavé keře. Všechny tyto rostliny jsou vhodné k vytvoření barevných a svěže působících jarních výsadeb ve vegetačních nádobách.

Můžete si jimi zkrášlit dvory, balkony, terasy či vstupní prostory do domů. Po odkvětu je nahradí letničky. Dejte si záležet nejen na výběru rostlin, ale také vkusné vegetační nádobě.

Měla by mít na dně otvor pro odtok přebytečné zálivkové vody. Použijte kvalitní a čerstvý zahradnický substrát. Rostliny si do něj vysaďte s neporušeným kořenovým balem.

Když máte větší květináče, můžete si z jednoho rostlinného druhu vysadit i více kusů, výsledný efekt bude zajímavější. Trendové jsou kombinované výsadby, v jejichž rámci se snažte spojit odlišné růstové tvary rostlin.

Budete potřebovat
Dekorativní vegetační nádoba
Zahradnický substrát
Keramzit
Sedmikrásky (Bellis perennis)
Prvosenka bezbylová (Primula acaulis)
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Kvetoucí rostliny na kmínku – které z nich lze pěstovat iv nádobě? Kvetoucí rostliny na kmínku – které z nich lze pěstovat iv nádobě?
Naučte se kombinovat okrasné a užitkové rostliny do pestré smíšené výsadbyNaučte se kombinovat okrasné a užitkové rostliny do pestré smíšené výsadby
Větrnice věncová (Anemone coronaria)
Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana)
Zahradnické nůžky
Zahradnická lopatka
Krhla s vodou
1 Na dně vyššího a dostatečně prostorného květináče vytvořte asi 5 cm vysokou drenážní vrstvu z keramzitu. Potom ho naplňte čerstvým zahradnickým substrátem.

Tip: Všechny dekorace a bytové doplňky na jednom místě

2 Nejprve si vysaďte k okraji nádoby petrklíče, předtím je však dobře zalijte. Pracujte opatrně, křehké listy se snadno poškodí.

Sázení petrklíčů do nádoby
Zdroj: Miro Pochyba

3 K petrklíčům přidejte bíle kvetoucí sedmikrásky. Za dostatek vláhy se tyto dvouletky odmění neúnavným kvetením až do konce jara.

Vysazení bílých sedmikrásek k petrklíčům do společného květináče
Zdroj: Miro Pochyba

4 Kompozici doplňte vyšší větrnicí, která nabízí výrazně zbarvené květiny. V nabídce je několik kultivarů s květinami různých barev.

Doplnění květinové kompozice o větrnici
Zdroj: Miro Pochyba

5 Ze svíbí v zahradě, který má krvavě červenou kůru, odstřihněte pár větviček. Poslouží vám k dozdobení hotové výsadby.

6 Barevně nápadné větvičky svíbí zapíchněte do výsadby, čímž jí dodáte zajímavý výškový rozměr. Rostliny nakonec zalijte a květináč postavte na vybrané místo.

Jak o výsadbu pečovat?
Odkvetlé petrklíče přesaďte do volné půdy.

Dekorativní květináč s vysazenými kvetoucími rostlinami umístíte na dobře viditelné, dostatečně světlé a chráněné místo.
Když je avizovaný pokles teploty pod nulu, rostliny stačí zakrýt netkanou textilií.
Na místech, kde je chladnější a kam nedopadají silnější ranní paprsky slunce, vám výsadba vydrží déle svěží.
Vysazenou zeleň pravidelně zavlažujte, mezi zálivkami však nechte substrát proschnout. Vyhněte se dlouhodobému smáčení substrátu, protože to může vést k hnilobě kořenů.
Zalévejte přímo ke kořenům rostlin, ne na listy nebo květiny. Do zálivkové vody můžete občas přidat vícesložkové kapalné hnojivo.
Průběžně odstraňujte odkvetlé či poškozené květiny, žloutnoucí a suché listy. Snižují celkovou estetickou hodnotu výsadby.
V případě, že vám některá rostlina uhyne, nahraďte ji jinou, případně výsadby průběžně obměňujte.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články