13.3 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůZahradaPrvní barvy v zahradě: Přivítejte jaro kombinací těch nejkrásnějších květin

První barvy v zahradě: Přivítejte jaro kombinací těch nejkrásnějších květin

Zahrady se pomalu začínají probouzet. Už během slunečných a teplejších únorových dní rozkvetly sněženky a objevují se i nádherné, doširoka otevřené květiny tavolínů.

Tulipány v zahradě

K nim se zanedlouho přidají první krokusy. Jejich sytě fialové, žluté či bílé květy jsou jasným signálem, že jaro je již blízko. V plné nádheře obsypaný květinami je nyní i jasmín nahokvětý a zahradou se nese vůně dokvétajících květů kaliny voňavé. Nápadná začíná být i líska s převislými a kvetoucími jehňadami, v květináčích se zase vyjímají květy petrklíčů a rychlených cibulovin.

Hvězda měsíce: Prvosenka zoubkatá ʻAlbaʼ (Primula denticulata)
Překrásná kulovitá soukvětí této odrůdy jsou ozdobou jarní zahrady. Tato petrklíč pochází z horských oblastí Asie, u nás prosperuje na polostinných stanovištích s lehčí, humózní a vlhkou půdou. Na příliš suchých a slunečných místech se jí však nedaří. V ideálních podmínkách vytváří souvislejší porost, v obdobích mimo kvetení pak poutá sytě zelenými listy.

V prodeji je často už brzy na jaře, vysadit ji můžeme do volné půdy, například k jezírkům, do skalek nebo na okraje květinových záhonů. Působivá je také v jarních kombinovaných výsadbách v květináčích. Více než jedna rostlinka ovšem vynikne skupina několika kusů.
v. × š.: 15 × 15 cm

Prvosenka zoubkatá

Přichází jaro
První barvy a vůně jara můžeme vnímat již nyní, a to prostřednictvím pěkných výsadeb, které vytvoříme v prázdných květináčích a košíčcích. Čekání na jaře je spolu s nimi mimořádně příjemné.

Tulipán ʻYellow Wave‘ (Tulipa)
Ozdobou tohoto vyššího a nádherně kvetoucího tulipánu jsou nejen sytě žluté květy na pevných stoncích, ale také nevšední panašované listy.
v. × š.: 40 × 10 m

Hyacint ʻJan Bos‘ (Hyacinthus orientalis)
Cyklámenná a provonívající soukvětí jsou dominantní součástí této výsadby. Jedná se o vděčnou a dlouho kvetoucí odrůdu. V plné nádheře se ukáže na slunečných místech.
v. × š.: 35 × 15 m

Tulipán, hyacint a korunkovka

Její exoticky působící květiny dodávají celé výsadbě lehkost a šarm. Zaujme zejména, pokud je spolu vysazeno více cibulí této rostliny.
v. × š.: 30 × 5 cm

První květinový záhon
Letošní jaro může být jiné, krásnější a plné květin. Nemusíme však sázet všechno nové a toho starého se vzdát. Někdy stačí záhony doplnit. V tomto období k tomu můžeme využít například bohatě kvetoucí dvouletky. Vybrat si můžeme z několika druhů.

Tulipán ʻNegrita‘ (Tulipa)
Odolný a dlouho kvetoucí vyšší tulipán vynikne v menších i větších skupinách, květiny jsou vhodné pro řez.
v. × š.: 45 × 10 cm

Tulipán a sedmikráska

Oblíbená dvouletka kvete od časného jara. Vysadit ji můžeme také mezi tulipány či jiné cibuloviny, atraktivita záhonu se díky ní zvýší.
v. × š.: 25 × 25 cm

Jarní netradičnosti
Už od časného jara kvete spousta pěkných trvalek. Mnohé jsou oblíbené už léta a nechybí téměř v žádné zahradě. Průběžně se v nabídce těchto trvalek objeví také jejich nové a netradičnější formy, odlišné například barvou květu či listu.

Bergénia srdečně listá ʻBressingham Whiteʼ

Tato odrůda se od původního druhu liší bílými květy. I její listy jsou velké a stálezelené. Daří se jí v polostínu s výživnou a mírně vlhkou půdu, kde vytváří souvislejší porosty.
v. × š.: 35 × 40 cm

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články