4.5 C
Brno
Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůZahradaNe každé černání ořechů způsobuje vrtevka. Víte, jak předcházet antraknóze a bakteriální...

Ne každé černání ořechů způsobuje vrtevka. Víte, jak předcházet antraknóze a bakteriální skvrnitosti?

Dobrý den, loni i rok předtím jsem měl problém s ořechem. Plody na ořechu zčernají, část opadne, jádro je černé nebo hnije, červíci nevidět.

Nemoci ořechů

S největší pravděpodobností jde o antraknózu ořechu nebo bakteriální skvrnitost, kterou způsobuje houba Gnomonia leptostyla. Žije a rozmnožuje se na listech ořechu královského. Způsobuje na nich zdánlivě suché, později stále tmavší skvrny. Postupně mohou růst, spojit se a hnědnou až černají celé listy, kroutí se a předčasně opadávají (někdy však může část z nich naopak zůstat na stromě neobvykle dlouho). Skvrny se dále šíří i na plody, které černí a někdy také opadávají ještě nezralé. Podobné černění plodů mohou způsobovat i bakterie. Proti oběma chorobám lze postupovat stejně jako proti antraknóze.

Spory přezimují v listí
Spory houby přezimují v napadeném listí a oplodí. Proto je důležité je důkladně shrabat a zlikvidovat, nejlépe na podzim či brzy na jaře. Houba se ze starých listů šíří až v průběhu května, většinou od druhé poloviny. Potřebuje k tomu kolem 20 ° C a zároveň mokro.

Ořechu můžeme pomoci také prosvětlením koruny. Pokud ořechy rostou v kyselé či neutrální půdě, posílí jejich vápnění. Plochu pod korunou poprašte vápnem nebo dolomitickým vápencem, vhodný je i dřevěný popel, který mimo jiné obsahuje značné množství vápníku.

Postřik je posledním řešením. Především mladé, silně napadené stromy má smysl ošetřit fungicidy s obsahem mědi. Aplikují se na jaře, první před kvetením, druhý po odkvětu. Starší, vysoké a rozložité koruny se ošetřují hůře, lze je to pouze s pomocí výkonného tlakového postřikovače a žebříku. Jedná se však o poměrně komplikovaný a nákladný proces. Ochranné pracovní pomůcky jsou v tomto případě nezbytné.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články