Raketové zdražování se minulý rok projevilo nejen na energiích. Extrémně stouply i ceny ve stavebnictví, ať už jde o materiály, dopravu nebo práci. Jak se bude situace vyvíjet v letošním roce? Vyplatí se začít se stavbou domu nebo raději počkat? Na čem lze rozumně ušetřit a jak výstavbu bezpečně financovat? Zeptali jsme se odborníků z praxe.
Stavba domu se prodraží. O kolik?
Ceny energií na světových trzích vzrostly na 5 až 10 násobek, což negativně ovlivňuje celý stavební sektor. K tomu se přidalo zpomalení výroby ve velké části světa vlivem pandemie, výrobci zápasili s nedostatkem lidí i váznoucími dodávkami surovin. Zdražování se
tak projevilo opravdu na všem, i na cenách stavebních materiálů a práce – ceny stavebních prací meziročně vzrostly téměř o 10%, ceny stavebních materiálů v průměru o více než 20%. „Zdicí materiály zdražily v loňském roce o více než 10 %, jsou však i stavební materiály, jejichž cena se zvýšila přibližně o 150 %. I 10 % je poměrně mnoho, určitě více, než bylo běžné v předchozích letech,“ říká Martin Mihál, předseda Sdružení výrobců zdicích materiálů.
zpracované přední analytickou společností CEEC Research mohou vlivem zvyšování cen stavebních materiálů a prací zdražit stavby až o 31 %. Nejvyšší stoupání cen avizují výrobci betonu a dalších produktů, které jsou navázány na cement, vysoké zdražení se předpokládá iu tepelných izolační, sádrokarton a kamenivo. To může způsobit problémy zejména stavebníkům, kteří nebudou mít dostatek prostředků na dokončení rozestavěných rodinných domů. Vlastnit nemovitost je však i přes současnou nepříznivou situaci výhodné, protože hodnota domů a bytů každý rok prudce stoupá.
Odborníci odpovídají
V poslední době se výrazně zvýšily ceny více stavebních materiálů. Lze podle vás odhadnout, jak se bude situace vyvíjet?
Martin Mihál, ZVMM
Jak se bude situace vyvíjet, lze odhadnout jen velmi těžko. Je však pravděpodobné, že ceny se na původní úroveň již nedostanou. Jelikož některé faktory, které ovlivňují ceny materiálů, stále přetrvávají, může ještě dojít k dalšímu zdražování, ale ne až tak razantnímu.
Jakub Mikula, VIZE ATELIÉR
Dnes se asi nikdo neodváží predikovat vývoj trhu. Žijeme ve velmi turbulentních časech. Z historické zkušenosti je však téměř jisté jedno, že ceny už zpátky na předpandemické hodnoty neklesnou. Při zohlednění inflace, neustálém růstu cen nemovitostí, zvyšování ceny práce a potenciálně nejistých dodávkách materiálů, které mohou být způsobeny novými variantami koronaviru, si umím představit, že ceny ještě mají kam růst. Budou samozřejmě investoři, kteří si stavbu rozmyslí a odloží ji, ale nebude to většina, a pokud se na Slovensku výrazně nezmění podmínky hypoték nebo se významně nezrychlí proces schvalování staveb, zejména bytů, myslím si, že bydlení bude jen dražší.
Pokud si zakládáte rodinu nebo čekáte další dítě, nemůžete čekat pět let na lepší ceny materiálů. Poptávka po stavebních materiálech bude stále a podle mě dosud univerzálně platí, že kdo postavil, je rád, že už stavěl a nečekal.
Rok 2021 byl turbulentní nejen z pohledu vývoje cen realit, ještě více zasáhl ceny stavebních materiálů. Důvodem je zejména zvýšená inflace, ale také narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a emisní povolenky. Mnozí producenti stavebních materiálů museli výrazně zvyšovat ceny svých výrobků pro velmi rychle rostoucí ceny vstupních surovin na světových trzích. Po nejistotě z první vlny pandemie na jaře 2020 se nakumulovaná poptávka naplno projevila až nyní, proto nastal problém s dodávkami materiálů.

Ceny stavebních materiálů se již podle aktuálních čísel začínají stabilizovat na současných hodnotách. V roce 2022 by tedy neměly růst tak prudce jako v posledním období, a to zejména proto, že se ustálily ceny komodit. Může se však stát, že se budou prodlužovat čekací lhůty pro dodání materiálů, což může oddálit ukončení projektů ve výstavbě io několik měsíců.
Co byste doporučovali lidem, kteří zvažují stavbu domu – začít v současnosti stavět nebo raději počkat?
Martin Mihál, ZVMM
Určitě neodkládat stavbu, protože nepředpokládám, že by ceny výrazně klesly. Kromě toho ceny energií mohou ještě růst, a jelikož je výroba ve stavebnictví na nich velmi závislá, je předpoklad, že ceny stavebních materiálů se z tohoto důvodu mohou zvyšovat.