10.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůInteriérElektrické konvice v redakčním testu: každá z nich skrývá tajemství!

Elektrické konvice v redakčním testu: každá z nich skrývá tajemství!

Sotva najdete kuchyni, ve které by nebyla elektrická konvice. Přestože tu první nabídli v zásilkovém katalogu Crompton and Co. již v roce 1893, trvalo dlouhá desetiletí, než se stala spolehlivým a bezpečným automatem na každý den. Jak si vybrat z nabídky těch dnešních? Každá z nich skrývá tajemství.

Nejvyšší bezpečnost
Přestože elektrické konvice nesou loga známých i méně známých světových značek, téměř za každým modelem, po kterém můžete sáhnout v prodejně, stojí anglická firma Strix Technology. Právě její konstruktéři vyvinuli kulatý konektor základny a bezpečnostní technologie, díky kterým můžete ponechat zapnutou konvici bez dozoru.

Přečtěte si také
Testovali jsme nejnovější automatické kávovary: Který zvítězil a čím nejvíc zaujal?
Pokud byste konvici rozebrali, našli byste v ní modul zodpovědný za ohřev a všechny její funkce. Strix Technology vyrábí v partnerských továrnách elektrické konvice v tisících různých designů a značek v několika konfiguracích funkcí. I to je důvod, proč se konvice navzájem podobají víc, než byste čekali. Ovládáním, nastaveními i chováním.

Co byste měli vědět
Materiál
Sklo, nerezavějící plech, plast nebo jejich kombinace? Není to žádná náhoda, že se výrobci nevzdávají plastů. Pokud hledáte konvici, která nikdy nepopálí a voda v ní chladně nejpomaleji, určitě volte dvoupláštové provedení s kovovým vnitřkem a plastovým zevnějškem. Je to bezpečné řešení do domácností s dětmi a zaručená úspora pro domy s chladnou kuchyní.

Velikost
Napohled větší konvice nemusí mít větší objem než ta, která se jeví být menší. Nenechte se zmýlit vzezřením a vždy pozorně čtěte údaj na rysce hladiny vody. Platí to především pro výšku, kterou se designéři v posledních dvou letech snaží hnát vzhůru – ve snaze odlišit se od standardu, který bere ohled na levnější přepravu z Asie.

Termostat
Teplá voda na droždí s cukrem na koláč, horká na bílý čaj, žhavější na zelený a vroucí na černý. Vypěstujete-li si návyk na nastavení teploty, můžete šikovně snížit náklady na její ohřev. Konvice si však obvykle poslední nastavení nepamatují, takže počítejte s tím, že vás to při každém spuštění může stát pár kliků navíc.

Dvoupláštová konvice chladne pomalu a bude v tom ještě šikovnější, je-li vybavena funkcí udržování teploty. Je to praktické, když se k víkendové snídani slézají členové domácnosti svérázným, oddechovým tempem. Při každém sáhnutí po konvici budou mít jistotu, že si mohou svůj šálek čaje či kávy zalít bez čekání.

Indikace
Modré podsvícení spouštěcí páčky konvice může být stejně nepříjemné jako pestrobarevné podsvícení jejího těla v závislosti na aktuální či zbytkové teplotě vody. I to je důvod, proč se v posledních dvou letech objevují modely s informačním displejem. Jediný pohled na konvici prozradí, na čem jste. 67 °C? To by mohlo stačit.

Odvápnění
Ocet, kyselina citrónová nebo odvápňovací tableta? Pokud pro tvrdou vodu musíte tento rituál podstupovat každý týden, určitě vybírejte konvici, jejíž dno prochází plynulým obloukem do stěn. Pokud po obvodu najdete hlubokou, napájecí spáru, věřte tomu, že právě zde uvíznou kousky vodního kamene, které vám utečou do prvního šálku čaje.

Ergonomie
Pokud se vám líbí design nové konvice, vyzkoušejte si ještě pohodlí při jejím používání. Zradit vás může úzké víko s nešikovným zámkem vyklápění při jejím plnění, ale také kónické provedení, při kterém musíte konvici při nalévání naklonit více než jiné modely. Stačí jediná zkouška a víte, jestli bude vaše nebo ne.

Řadí Marcela Gigelová

redakční specialistka na testování spotřebičů

Hmotnost

Pokud máte slabé zápěstí, je velký rozdíl, zda koupíte konvici ze skla, kovu nebo z plastu. Potěžkejte si ji naprázdno.

Objem

Dva decilitry na čaj, půl litru na nudle ze sáčku, dva litry na chalupářské mytí nádobí. Kolik horké vody potřebujete?

Funkce

Nastavení teploty a její udržování mohou být užitečné. Pro mnohé je však konvice jen nádobou pro rychlé sevření vody.

Filtrování

Čím tvrdší vodu máte, tím více vás bude zajímat, jestli sítko na zachycení kousků vodního kamene opravdu funguje.

Design

Vzhled je rozhodující. Většina konvic skončí na skládce jen proto, že začaly nudit svým vzezřením. Nepřestaly fungovat.

Užitečné rady
Vodní kámen není jen nechtěnou součástí nápoje. Pokud pokrývá dno konvice, zvyšuje náklady na ohřev.
Elektrická konvice je rychlá, plechový čajník na plynovém sporáku je ovšem zárukou nižšího účtu za energii.
Pokud doma nenajdete k odvápnění ocet ani kyselinu citrónovou, vyzkoušet to můžete is okurkovým nálevem.
Starou konvici nevyhazujte. V dílně poslouží k výrobě horké páry nebo vodní koupel lepidel.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články