10.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůInteriérČerstvé vitamíny celoročně a s minimální námahou? Pěstujte doma mikrobylinky a klíčky

Čerstvé vitamíny celoročně a s minimální námahou? Pěstujte doma mikrobylinky a klíčky

Klíčky a zelené výhonky jsou tou nejčerstvější a nejzdravější zeleninou. Vyrostou za pár dní, leckdy v roce, bez nároku na půdu či prostor a při minimální péči.

Proč pěstovat klíčky a mladé výhonky? mikrobylinky?
Vysoký obsah důležitých biolátek a nutrientů v naklíčených semenech má komplexní ozdravující i omlazující účinek. Výborně pomáhají při snižování hmotnosti, odstraňování únavy i stresu i při překyselení organismu.

Jejich silný antioxidační účinek potlačuje všude přítomné volné radikály. Také zvyšují imunitu, detoxikují organismus, zlepšují metabolismus, podporují dobrou duševní i tělesnou kondici.

V přírodě platí zákon zachování druhu, a proto každá rostlina vkládá do svých semen to nejlepší, aby obstály v boji o přežití. V semenech jsou tedy ukryty důležité startovací biolátky.

Ty můžeme snadno a rychle získat, pokud naklíčená semena budeme konzumovat v živém, tedy syrovém stavu. Původní stopové množství vitamínu C se při klíčení výrazně znásobí, minerální a stopové prvky zase semeno získá ze závlahové vody, případně z půdy, je-li v ní zasazeno.

mladé naťky v keramické nádobě na světlém okenním parapetu
Aby se mladé ňatky zazelenaly, tedy vytvořil se chlorofyl, potřebují denní světlo. Okenní parapet je pro ně tedy vyhovující. Zdroj: Shutterstock

Aby se zachoval obsah vitamínů a enzymů, je důležité mladé klíčky nevařit – zničit jejich výživovou hodnotu dokáže teplota nad 40 °C. Kromě vlákniny je dalším důležitým rostlinným produktem zelené listové barvivo – chlorofyl.

V přeneseném významu jej lze označit také jako sluneční kolektor zachycující sluneční energii, který ji při spolupůsobení vody a oxidu uhličitého ukládá v rostlinách ve formě sacharidů.

A z těch následně vznikají všechny ostatní živiny. Chlorofyl je důležitý také pro krvetvorbu, je zdrojem hořčíku a výrazně podporuje hojivé procesy po operacích a zraněních.

Klíčky vs mikrobylinky
Mikrobylinky se pěstují v nízké vrstvě substrátu. Klíčky lze pěstovat i bez substrátu.
Čerstvou úrodu mladých klíčků můžete sklízet již do tří dnů, mikrobylinek do čtyř.
Vyklíčená semena se konzumují celá včetně klíčků a kořenů, z mikrobylinek zpravidla pouze klíční lístky.
mikrobylinky ředkvičky
Mladé výhonky odstřihněte nůžkami těsně nad substrátem. K pěstování používejte vždy nový substrát. Zdroj: Shutterstocky

Aktivace semen
Aby dozrálá semena „ve spánku“ přežila rok-dva (některé i desítky), jsou jejich životní procesy zabrzděny enzymatickými blokátory. Z této letargie je dokáže vzbudit především vlhkost, tedy voda. K úspěšnému růstu budou nutně potřebovat i vhodnou teplotu a kyslík.

Zobrazit vše

Aktivací semen namáčením ve vodě se v nich začne produkovat růstový hormon, který spustí bohatou kaskádu tvorby enzymů, bílkovin, vitamínů, specifických biolátek a zahájí se i rozklad složitých sacharidů na energeticky snadněji využitelné.

Kromě nárůstu cenných nutričních látek dochází pravidelným proplachováním k poklesu obsahu látek, jako jsou saponiny, fenoly a jiné, které by jinak mohly způsobovat zdravotní problémy.

Rychlé veganské recepty pro štíhlost a zdravíRychlé veganské recepty pro štíhlost a zdraví
V čem nakličovat?
Speciální nádoby na klíčení si můžete zakoupit, ale vystačíte si také s tím, co je v každé domácnosti – tedy s hrncem, plastovým sítem a poklicí. Předem namočená aktivovaná semena přesypte na větší síto a položte jej na okraje hrnce.

Voda, která je v něm do výšky asi jen 3 cm (semena nesmí stát ve vodě!), slouží k vytvoření vlhkého vzduchu kolem semínek. Vše přikryjte a hrnec umístěte v kuchyni na stinného místo, kde nebude překážet.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články