Pod slova rekonstrukce bytu schováte úpravy různého rozsahu: od malování po bourání a stavění příček. V každém případě jsou to ovšem úpravy, které neděláte každý den, nestojí málo as jejich výsledky budete nějaký ten měsíc či rok žít. Aby rekonstrukce nebyla trápením a výsledek katastrofou, vyplatí se ji promyslet a naplánovat. Jak postupovat a na co nezapomenout?
Naplánujte si reálný rozsah
Základem úspěchu je zůstat nohama na zemi. Znamená to co nejobjektivněji se zamyslet nad možnostmi prostoru i financí. A samozřejmě i času. Z dvoupokojového bytu pětipokojový jednoduše neuděláte. A už vůbec ne za týden. Pokud si nejste jisti, co by vašemu bydlení pomohlo, obraťte se na odborníky a přemýšlejte několik let dopředu, co vám úpravy přinesou. Koupili jste starší byt? Pokud je to byť jen trochu možné, před rekonstrukcí v něm chvíli bydlete. Zjistíte, co vám vadí, jestli někde potřebujete více světla, kde byste měli rádi ložnici a kde obývací pokoj. Podle toho se snáze zorientujete, jestli jdete jen malovat nebo to jednoduše rozbouráte.
Plánování rekonstrukce bytu
Z čeho to zaplatit?
Rozsah rekonstrukce vám napoví i to, kolik peněz úpravy spolknou a zda potřebujete úvěr nebo vám stačí naspořená hotovost. Lidé často rozpočet na rekonstrukci podcení. Odborníci doporučují nechat si v rozpočtu rezervu 10–20 % na neočekávané výdaje. Nikdy totiž nevíte, co se skrývá pod omítkou a jaké řešení to bude vyžadovat. V opačném případě budete muset dělat kompromisy, které by se vám nemusely vyplatit. Raději mít nový obývací pokoj později a přesně podle svých představ než hned a být nespokojený. Na druhé straně, pokud začnete a z finančních důvodů věci nedokončíte, teoreticky se může stát, že vám dráty budou ze stěny trčet i několik let.

Stavební povolení a jiné vyřizovačky
Na rozsahu a typu rekonstrukce závisí i to, jaká povolení budete potřebovat. U jednoduchých menších prací, například při výměně podlahy, obkladu a pod. stačí upozornit sousedy, že u vás bude nějaký čas o něco hlučnější. Chcete-li zrušit bytové jádro a vyzdít koupelnové či jiné nenosné příčky, ohlaste stavebnímu úřadu drobnou stavbu (budou od vás chtít půdorys bytu, list vlastnictví a zaplacení poplatku). Pro ještě výraznější zásahy (např. zásah do nosných příček, nástavba apod.) budete potřebovat stavební povolení. Připravte se, že musíte získat souhlasy sousedů a správce (zejména pokud váš zásah ovlivní vzhled bytového domu), doložit doklady o vlastnictví, půdorys, projekt úprav, ale pravděpodobně také vyjádření statika. Nejjistější bude, pokud se informujete přímo na stavebním úřadě.