10.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůRady a NávodyKrok za krokem, jak si vypěstovat sazenice rajčat ze semen

Krok za krokem, jak si vypěstovat sazenice rajčat ze semen

Rajčata jsou tak oblíbená, že je klidně můžeme volat zeleninové zlato. Právě teď nastává čas jejich výsevu na předpěstování sazenic. Zopakujte si proto s námi správný postup.

Přísedy rajčat

Rajčata najdeme téměř v každé zahradě. Jejich oblíbenost a relativní jednoduchost pěstování jim v současnosti vysloužily první místo v žebříčku, což aktivní i víkendoví zahrádkáři nejvíce pěstují. Předběhly i kdysi běžně (ačkoli pracně) pěstované brambory, ale i sladké jahody či saláty. Je snadné uhodnout proč: osivo rajčat je levné, pěstování středně náročné a klimatické změny umožňují pěstovat je nejen na jihu Slovenska. Navíc, když známe chuť doma vypěstovaných, výborně vyzrálých a čerstvě utržených plodů a porovnáme ji s těmi v obchodě, motivace pěstovat je opakovaně je opravdu vysoká.

Jak vysévat rajčata?

  1. Květináče o průměru 9 – 10 cm naplníme téměř až po okraj výsevním substrátem bez rašeliny nebo s obsahem kompostu. Jemně upěchujeme, pořádně zalijeme. Vodu necháme vsáknout a odtéct.
  2. Semena rovnoměrně rozložíme na povrch tak, aby byla od sebe vzdálena 1 – 2 cm. Vysejeme jen o několik kusů víc, než plánujeme pěstovat, abychom nakonec neměli zbytečně mnoho přebytků.

Výsev rajčat

  1. Na povrch nasypeme cca 5 mm vrstvu substrátu nebo vermikulitu a jemně upěchujeme. Zvlhčíme vodou z postřikovače, abychom nevyplavili vrchní vrstvu i se semeny na jednu stranu květináče.
  2. Každý květináč označíme názvem odrůdy a datem výsevu. Substrát udržujeme vlhký. Pokud nemáme výsevní nádobu s krytem, ​​květináče zakryjeme průzračnou plastovou kapsou, což zabrání proschnutí.
  3. Výsevy dáme na místo, kde je vyrovnaná teplota 15 – 20 °C. Vhodný je vytápěný skleník i světlý okenní parapet. Dostatek světla je podmínkou, jinak budou přísady příliš vytaženy.
  4. Rostliny vyklíčí za 7 až 14 dní. Když budou jejich klíční listy dostatečně velké a začnou se objevovat pravé, můžeme pikírovat. Sazenice podebereme například vidličkou a opatrně vyklopíme. Chytáme je spíše za lístky a ne stonky, které jsou v této fázi velmi křehké. Každou z rostlin vysadíme hluboko do samostatného malého květináče o průměru 8 – 9 cm. Použijeme víceúčelový substrát.
- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články