Půjčka je vždy trochu risk a závazek. V některých případech po vás může poskytovatel chtít nějaké ručení, pojistku, že budete moct vše řádně splatit. Čím lze ručit za úvěr?
Kdy se s nutností ručit setkáte?
Banky i nebankovní společnosti s radostí půjčují lidem, u kterých mají velkou jistotu, že svůj úvěr splatí. Rizikovější klienti mají proto často problém získat hypotéku nebo jiný dlouhodobý úvěr.
Pokud se má potenciální zákazník čím zaručit, je pravděpodobnost, že úvěr získá, výrazně vyšší. Nikoliv však stoprocentní. Stále ještě hrají roli i ostatní aspekty klientovy bonity.
S nutností ručit se tak setkáte v těchto případech:
- Vysoká částka – Jedná-li se o půjčku v řádech vyšších statisíců a milionů, poskytovatelé obvykle požadují nějakou formu ručení.
- Nedostatečný příjem – Nemáte-li dostatečně vysoký příjem, půjčku obvykle nezískáte. Ovšem může nastat situace, kdy máte příjem z HPP nedostatečný, ale k němu máte třeba delší dobu příjem z DPP apod. V takovém případě může poskytovatel přistoupit k tomu, že vám půjčku poskytne, ale požaduje ručení.
- Úvěry na bydlení – Kupujete-li nemovitost a berete si na ni hypotéku nebo jiný úvěr, ručíte danou nemovitostí. Někdy se může stát, že nemovitost nemá požadovanou hodnotu a je třeba nabídnout jako závazek něco dalšího.
Čím můžete ručit?
Máte v podstatě dvě možnosti, případně jejich kombinaci. Ručení může vyžadovat jak bankovní, tak i nebankovní půjčka.
Ručení nemovitostí
Asi nejznámějším způsobem je ručení nemovitostí.
To se využívá například u žádosti o hypotéku, kdy, jak jsme zmínili, ručíte kupovanou nemovitostí, případně i nemovitostí další. V případě, že nebudete schopni svůj úvěr dlouhodobě splácet, má banka právo využít zástavního práva k těmto nemovitostem.
Ručit můžete jak dokončeným, tak rozestavěným bytem či domem, který leží na území České republiky. Tato stavba musí mít pojistku proti živelným rizikům. Nesmí se na ni vázat žádné jiné zástavní právo.
Ručit můžete vlastní nemovitostí, ale i nemovitostí někoho z vašich blízkých, nejčastěji rodičů, sourozenců nebo partnera, pokud majitel či majitelé (všichni) s ručením plně souhlasí a ztvrdí jej svým podpisem.
Ručit může i osoba
V praxi se často setkáte s pojmem ručitel. Ručitel je osoba, která se upíše k tomu, že na sebe převezme vaše závazky v případě, že nebudete schopni úvěr splácet. Zaručit se za vás může opravdu kdokoliv. Nejčastěji se jedná o rodinné příslušníky nebo přátele.