10.1 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůRady a Návody5 tipů, jak efektivně spořit

5 tipů, jak efektivně spořit

Známe to všichni. Měli bychom šetřit, ale vždycky se najde neočekávaný výdaj nebo něco, čemu nedokážeme odolat. Připravili jsme si proto pro vás několik jednoduchých tipů, jak v každodenním životě šetřit skutečně efektivně.

Známe to všichni. Měli bychom šetřit, ale vždycky se najde neočekávaný výdaj nebo něco, čemu nedokážeme odolat. Připravili jsme si proto pro vás několik jednoduchých tipů, jak v každodenním životě šetřit skutečně efektivně.

1. Zvyk je železná košile

Základní radou, kterou vám doporučí každý finanční poradce, je udělat si ze spoření návyk. Pravidelnost a řád totiž přinášejí kýžené ovoce.

Pokud si peníze odkládáte na spořící účet, zadejte si ve svém internetovém bankovnictví trvalý příkaz k převodu prostředků na datum, kdy vám chodí výplata. Díky tomu nikdy nezapomenete peníze dát stranou. Toto přesné datum byste měli dodržovat i v případě, že si spoříte doma do kasičky.

2. Kultury si lze užívat i zadarmo

Patříte mezi milovníky kultury, kteří jsou každý víkend ve společnosti? Kultura a společenský život jsou věci, bez kterých se málokdo dokáže obejít. A to, byť si pod těmito pojmy každý představí něco jiného.

Bohužel jako vše, i vstupenky na výstavy, do divadel, kin a na nejrůznější kulturní akce, jsou čím dál dražší. Stačí ale věnovat trochu času vyhledávání na internetu a narazíte na spoustu obohacujících akcí, kde se platí buď symbolické, nebo dokonce žádné vstupné.

3. Vytvořte si seznam výdajů a proberte ho s rodinou

Jste-li k šetření peněz skutečně odhodlaní, je dobrým nápadem také vytvoření seznamu výdajů. Posaďte se se všemi členy vaší domácnosti a pokuste se do dvou sloupců rozdělit výdaje rodiny.

V prvním sloupci by měly být nezbytné platby, které jednoduše nejde osekat. Nájem, poplatky, výdaje na jídlo a podobně.

Do druhého sloupce zapište náklady, které nejsou zcela nutné. Omezit můžete například četnost návštěv restaurací, kouření nebo třeba nákup oblečení drahých značek. Každá koruna se počítá.

4. Zapomeňte, že spoříte

Často se stává, že máme ušetřené peníze až moc na paměti. A když se pak objeví věc, kterou bychom opravdu chtěli, řekneme si, že se přeci nic nestane, zaplatíme-li ji z uspořených peněz. V plánu samozřejmě je peníze co nejdříve vrátit zpátky. Jenže někdy se to nepodaří tak rychle, jak jsme si představovali. Jde sice o lepší variantu, než je třeba nebankovní půjčka s krátkou splatností, ale často se tím naruší spořící plán a pak klesá motivace šetřit.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články